Grimsthorpe 10K Results 2005
Position No. Name   Club Time
1 227 Matt Amos M26 Nuneaton 00:34:13
2 206 Alan Turnbull M39 Riverside Runners 00:34:49
3 159 Leigh Stubbs M23 Redhill RR 00:35:15
4 232 John Pike M30 Nene Valley Harr 00:35:55
5 260 Shaun North M39 Boston & District 00:36:35
6 216 Les Ball M38 Lincoln Wellington 00:37:32
7 52 Paul Massingham M29 Stamford Striders 00:38:12
8 128 Mark Davis M38 Harborough AC 00:38:19
9 3 Arthur Short M39 Grantham AC 00:38:28
10 148 Tony Lowe M35 Redhill RR 00:38:57
11 158 Simon Nash M40 Redhill RR 00:39:19
12 271 Keith Pritchard M37 Riverside Runners 00:39:25
13 254 Neil Adams M38 Riverside Runners 00:39:31
14 151 Martyn McHale M42 Redhill RR 00:39:35
15 85 Garth Peterson M42 RRC 00:39:40
16 69 Richard Lomas-Brown M33 Bourne Town Harr 00:39:42
17 274 Andy Sewell M43 Bedford Harriers 00:39:47
18 28 Vaughan Roberts M47 Bourne Town Harr 00:39:50
19 144 Stanley Pascoe M48 Redhill RR 00:40:02
20 142 David Hart M53 Bourne Town Harr 00:40:25
21 83 Andrew Stephenson M31 Tadley Runners 00:40:40
22 286 Adam Hilless M16 Bourne Town Harr 00:40:57
23 219 Mark Attenborough M42 Redhill RR 00:40:59
24 11 Matthew Ballantyne M19 Sleaford Striders 00:41:11
25 51 Paul Devonshire M38 Hucknall RR 00:41:22
26 104 Jim Desmond M38 Stragglers 00:41:31
27 263 Clive Street M48 N Herts RR 00:41:41
28 133 Stuart Cragg M33 Boston & District 00:41:41
29 165 Thomas Honniball M26 Bourne Town Harr 00:41:55
30 129 Robert Butler M38 Lincoln Wellington 00:41:57
31 73 Steven Carroll M38 Redhill RR 00:42:13
32 235 Dave Evans M36 Siemens AC 00:42:22
33 194 Trevor Hiscox M43 Mansfield Harriers 00:42:25
34 157 Nick Baker M45   00:42:37
35 187 Jim Stocker M56   00:42:42
36 265 Andy Shelton M38   00:42:49
37 303 Ian Hales M33 Redhill RR 00:42:55
38 266 Pete Pocklington M39   00:42:59
39 71 Edward Enright M50 Boston & District 00:43:07
40 41 Tony Johnson M39 Ropsley RR 00:43:13
41 117 Stephen Faulkner M47   00:43:20
42 138 Des Vanhinsbergh M34   00:43:22
43 175 Brian Fox M44 Lincoln Wellington 00:43:26
44 307 Adrian Green M30 Stamford Striders 00:43:33
45 34 Richard Titchmarsh M62 Lincoln Wellington 00:43:41
46 156 Simon Craft M42   00:43:55
47 210 James Butler M36 Redhill RR 00:44:02
48 50 Peter Oak M47   00:44:16
49 74 Matthew Green M16 Bourne Town Harr 00:44:18
50 181 Matthew Bontoft M37 Lincoln Wellington 00:44:20
51 281 Paul Chapman M26 Bedford Harriers 00:44:24
52 111 Ben Winter M48 Bourne Town Harr 00:44:39
53 289 Reg Allen M49 Thorney RC 00:44:44
54 280 Alan Wheeler M31   00:44:46
55 115 Yvonne Scarrott F38 Werrington Joggers 00:44:49
56 231 Bridget Davey F38 B'heat & Bromley 00:44:49
57 177 Mark Jones M39   00:44:57
58 29 Richard Smithers M43 Bourne Town Harr 00:44:57
59 163 Matthew Grace M16 Bourne Town Harr 00:45:07
60 127 Mark Davis M25 Redhill RR 00:45:22
61 91 Steve Viney M57   00:45:29
62 102 Felicity Pell F25 Stamford Striders 00:45:30
63 24 Nigel Booth M45   00:45:32
64 173 Andrew Kitchen M46 Lakeside Lincoln 00:45:33
65 47 Geoff Hall M50 EVAC 00:45:36
66 300 James Butchaer M25 Stamford Striders 00:45:40
67 63 Ian Milburn M61 Fenland R & AC 00:45:55
68 143 Zoe Smith F23 Rutland Runners 00:46:02
69 16 Alan Buckberry M52 Sleaford Striders 00:46:09
70 247 Jamie Robinson M20 Fenland R & AC 00:46:13
71 199 Ian Livsey M36 Redhill RR 00:46:19
72 218 David Bell M33 Yaxley R&J 00:46:25
73 197 Tim Ellwood M37 W'borough & Dist 00:46:27
74 112 John Truscott M60 Redhill RR 00:46:27
75 264 Jonathan Street M19 N Herts RR 00:46:45
76 293 Paul Rippon M34   00:46:47
77 103 Christopher Smith M37 RRC 00:46:53
78 59 Mark Botteley M38 Bourne Town Harr 00:46:56
79 308 Miranda Stephens F33 Stamford Striders 00:46:58
80 116 Louise Bailey F51 Nene Valley Harr 00:47:07
81 278 Phillip Jackson M47 Louth AC 00:47:08
82 301 Andre Pittock M39 Fenland R & AC 00:47:13
83 297 David Dumbavand M41   00:47:20
84 182 William Booth M22   00:47:22
85 154 Michael Drury M29 Redhill RR 00:47:23
86 54 Michael Johnson M63 Thames H&H 00:47:26
87 57 Philip Douglas M48 Stilton Striders 00:47:29
88 298 Neil Gardiner M36   00:47:44
89 248 Peter Bunce M48 Shelton Striders 00:47:47
90 203 Sarah Geddes F30 W'borough & Dist 00:47:52
91 196 Jon Kemp M34 W'borough & Dist 00:47:53
92 243 Kurt Jungmann M35   00:47:53
93 290 Vincent Freeman M40 Cambs & Colleridge 00:47:55
94 155 Nigel Daniels M66 Redhill RR 00:48:00
95 152 Anne Hopwood F46 Manchester Harr 00:48:00
96 189 Stephen Jackson M42 Sleaford Striders 00:48:01
97 169 Mark Staples M34   00:48:03
98 122 Steve Hubbard M33 Boston & District 00:48:07
99 250 Jason Murray M35   00:48:11
100 146 Julie Stewart F41 Grantham AC 00:48:18
101 101 Richard Knowles M29   00:48:27
102 202 Wilson Paterson M37 W'borough & Dist 00:48:32
103 153 John Blair M40   00:48:36
104 97 Martyn Skinner M36   00:48:38
105 4 Desmond Owens M41 Yaxley R&J 00:48:41
106 238 Andrew Sims M35   00:48:47
107 98 Paul Hardy M45 Sleaford Striders 00:48:52
108 8 Richard Pearson M50 Bourne Town Harr 00:48:53
109 208 Ian Frisby M46 Thorney RC 00:48:57
110 17 Michael Eadie M50   00:48:58
111 295 Stephen Doleman M32   00:49:00
112 272 Paul Baron M36 Lincoln Wellington 00:49:01
113 229 Bruce Olpin M30 Redhill RR 00:49:03
114 253 Tracey Patmore F38 Riverside Runners 00:49:04
115 284 Matt Buttery M35   00:49:07
116 242 Geoff Howes M50 Thorney RC 00:49:14
117 259 Bob Webster M61 Stamford Striders 00:49:18
118 131 Stephen Ankers M46 Ramsey RR 00:49:19
119 18 Brian Eadie M48   00:49:28
120 110 Andrew McPartlin M38 Nene Valley Harr 00:49:30
121 13 Graham Potter M42 Sleaford Striders 00:49:31
122 121 Deborah Shaw F41 Grantham AC 00:49:42
123 60 Robert Moore M62 Royal Navy AC 00:49:51
124 25 Des Adey M42 Bourne Town Harr 00:49:57
125 132 Clive Holden M46 Sleaford Striders 00:50:04
126 241 D Foster M36   00:50:05
127 79 Adrian Cragg M51 CSSC 00:50:08
128 221 Robert Hickling M54 Redhill RR 00:50:12
129 36 Paul Hannah M52 Stamford Striders 00:50:13
130 262 Tim Street M16 N Herts RR 00:50:14
131 186 SImon Patman M35   00:50:15
132 287 Paul Beland M47   00:50:37
133 226 D O'Neill M59 Redhill RR 00:50:42
134 53 Chris Middleton M48 Redhill RR 00:50:48
135 136 Kevin Humphries M45 Redhill RR 00:50:53
136 180 Malcolm Ball M72 N Norfolk Beach R 00:50:55
137 76 Roger Hellings M57 Lakeside Lincoln 00:50:57
138 209 Brian Read M64 Ropsley RR 00:51:03
139 244 David Raynes M51 Ropsley RR 00:51:04
140 12 Andrew Goodman M58 Birstall RC 00:51:12
141 205 Sally Jones F37   00:51:13
142 61 Chris Gordon M44 Nene Valley Harr 00:51:14
143 77 Bill Phillips M56 Charnwood AC 00:51:18
144 273 Paul Phazey M37   00:51:22
145 120 Michelle Flint F41 Redhill RR 00:51:28
146 84 Brian Burk M44   00:51:31
147 233 Sean Thompson M35 Ramsey RR 00:51:34
148 178 Stuart Graver M38   00:51:44
149 130 Martin Halifax M47 Nene Valley Harr 00:51:47
150 176 Neil Galjaard M38   00:51:48
151 30 Gordon Orr M51 Stamford Striders 00:51:54
152 251 Gavin Waterman M29   00:52:09
153 164 David Grace M50 Bourne Town Harr 00:52:14
154 65 Peter Walker M55   00:52:17
155 137 Lucy Vanhinsbergh F34   00:52:21
156 106 Natalie Fairbairn F33 Riverside Runners 00:52:23
157 184 Peter Brantom M55 Peterborough AC 00:52:26
158 171 Anne Gilroy F50 Lincoln Wellington 00:52:37
159 37 Amanda Hannah F35 Stamford Striders 00:52:42
160 282 Nick Sheehan M55 Stamford Striders 00:52:42
161 42 Andrew Wright M37 Yaxley R&J 00:52:51
162 246 Frances Cooke F48 March AC 00:52:54
163 192 John Proffitt M63 Worksop Harriers 00:52:56
164 125 Richard Elliot M54 Holme Pierrepont 00:52:58
165 170 Mark Asten M34   00:53:04
166 261 Steve Bills M36   00:53:09
167 228 Wade Lowther M43 Redhill RR 00:53:13
168 149 John Leggett M60 EVAC 00:53:20
169 291 Ruth Camberlain F37 Sleaford Striders 00:53:24
170 257 ? Cleverdon M42 Rutland Runners 00:53:30
171 166 Edwin Smith M19   00:53:33
172 168 Roland Steves M48 Bourne Town Harr 00:53:39
173 147 Helen Lowe F28 Redhill RR 00:53:39
174 27 Shaun Towell M40 Bourne Town Harr 00:53:40
175 198 Graham Bayes M57 W'borough & Dist 00:53:40
176 268 Sarah McMurdy F33   00:53:43
177 195 Graham Hind M51   00:53:47
178 275 Jaswant Chana M55 Bedford Harriers 00:53:50
179 94 Stanley Thornton M66 Bushfield Joggers 00:53:53
180 207 Rebecca Walton F34 Riverside Runners 00:53:56
181 172 Julie Kitchen F37 Lakeside Lincoln 00:53:58
182 67 William Chadwick M46   00:54:11
183 66 Graham Froggett M55   00:54:15
184 56 Stuart Bremner M41 Bourne Town Harr 00:54:16
185 174 Feena Machin F46 Grantham AC 00:54:19
186 255 David Boyes M69 Rugby & N'hampton 00:54:20
187 161 Anthea Kettle F53   00:54:22
188 135 Mark Runham M38 Riverside Runners 00:54:32
189 179 Martin Doig M41   00:54:39
190 68 Mike Turner M66 Liverpool Harriers 00:54:53
191 211 Tim Bryett M51 Yaxley R&J 00:55:02
192 167 Gosia Wilkie F38 Bourne Town Harr 00:55:12
193 43 Rosemary Pell F51   00:55:13
194 64 Derek Marsh M61 Retford AC 00:55:20
195 32 Christopher Day M49 Scunthorpe & Dist 00:55:32
196 139 Kevin Hewett M44 Riverside Runners 00:55:33
197 249 Tim Collett M43   00:55:37
198 277 Michelle Prior F22 Ramsey RR 00:55:43
199 145 Trudy Brooks F41 Grantham AC 00:55:45
200 140 Sally Hewett F42 Riverside Runners 00:55:48
201 193 Norman Gosbee M54 Ropsley RR 00:55:56
202 72 Tony Lack M65 Ramsey RR 00:55:57
203 20 Carry Murphy F33 Yaxley R&J 00:55:58
204 270 Paul Jepson M51 Ropsley RR 00:56:05
205 288 Leonie Stewart F23   00:56:10
206 31 Mervyn Kesselring M56 Norwich RR 00:56:11
207 62 Rebecca Cousins F16 Fenland R & AC 00:56:12
208 88 Gordon Bettington M31   00:56:12
209 183 Jim Millar M41   00:56:18
210 296 Jane Greenwood F49 Fenland R & AC 00:56:23
211 256 Julie Hanks F40 Sleaford Striders 00:56:29
212 285 Rachael Buttery F30   00:56:29
213 223 Colin Berridge M58 Yaxley R&J 00:56:37
214 108 Peter Golden M40 Rutland Runners 00:56:48
215 224 Derek Jones M40   00:56:48
216 23 Helen Breen F40   00:56:52
217 299 Anne Johnstone F40   00:56:55
218 48 Phillip Dyke M53 Ramsey RR 00:56:56
219 185 Ian Stocker M44   00:56:58
220 245 Isobel Reeves F21   00:57:01
221 100 Alan Bird M60 Ropsley RR 00:57:11
222 306 Mandy Tropeano F40 Eye Community Run 00:57:23
223 212 Isobel Newling F20   00:57:32
224 213 Cara Russell F20   00:57:33
225 279 Ros Jackson F47 Louth AC 00:57:48
226 40 Betty Stracey F65 Lincoln Wellington 00:57:51
227 217 Greg Epton M41   00:57:59
228 200 Penny Headley-Lewis F57   00:58:03
229 114 Steven Sawford M36 Werrington Joggers 00:58:08
230 33 John Jaines M59 Louth AC 00:58:16
231 234 Bob Maskell M59 Ropsley RR 00:58:28
232 214 Dell Ashberry M58 Stilton Striders 00:58:28
233 215 Alan Hunt M69   00:58:40
234 99 Michael Barker M64 Yaxley R&J 00:58:46
235 292 Terence Cross M57 Wanderers AC (SA) 00:58:57
236 87 David Pullen M47   00:59:15
237 86 Russell Stock M48   00:59:18
238 14 James Christian-Ilett M38   00:59:24
239 109 Ray Carthy M36 Spalding Tri 00:59:47
240 123 Marcus Pell M41 Spalding Tri 00:59:47
241 105 Mary Desmond F38 Stragglers 01:00:09
242 162 Mike Russell M70   01:00:29
243 118 Valerie Eve F60   01:00:39
244 39 Paul Sharp M41   01:00:42
245 89 Karen Dixon F33   01:00:54
246 222 Margaret Harvey F34   01:00:56
247 294 Elizabeth Dixon F43 Bourne Town Harr 01:01:03
248 35 Lucy Titchmarsh F31   01:01:07
249 237 Dermot Dalton M40   01:01:13
250 252 Tyrone Dalby M57 EVAC 01:01:18
251 190 Graham Clarke M55 Saxilby Runners 01:01:35
252 46 Karl Holmes M39 Cleethorpes AC 01:01:43
253 15 Keith Harris M47   01:02:04
254 80 Katherine Holland F20   01:02:33
255 81 Dennis Holland M54   01:02:34
256 119 Alan Eve M65   01:02:39
257 191 Sheila Elliott F52 Holme Pierrepont 01:02:40
258 75 Sue McPartlin F39   01:02:41
259 258 Beverley Francis F43   01:02:44
260 38 Samantha Sharp F38   01:02:48
261 236 Janis Grooby F48 Corby AC 01:03:33
262 92 Charles Sylvester M52   01:03:35
263 225 Sarah Freeman F30 Redhill RR 01:03:49
264 201 Steven Thorpe M39 Fenland R & AC 01:03:50
265 21 Charlotte Clough F43   01:04:11
266 93 Kim Sylvester F49   01:04:18
267 276 David Fox M58 Ramsey RR 01:04:21
268 2 Brian Fowler M65 Barnet & Dist 01:04:52
269 9 Malcolm Scriven M52 Bourne Town Harr 01:04:57
270 309 Claire Renne F24 Warwick AC 01:05:39
271 22 Sam Brown M33 BRJ Road Runners 01:06:18
272 141 Suzanne Stevens F41 Bourne Town Harr 01:06:49
273 283 Melanie Hill F34   01:07:42
274 239 Susan Giann F54 Corby AC 01:08:08
275 107 Hayley Bellis F22   01:08:19
276 49 Helen Cardiff F40   01:08:26
277 44 Sal Osgerby F42   01:08:27
278 19 Alan Gray M55   01:08:32
279 310 Dennis Murray M0   01:08:44
280 45 Daniel Guinevan M60 Hunts AC 01:08:54
281 10 Anne Handley F45   01:09:14
282 204 Sharon Hughes F45   01:10:00
283 58 Carl Mellor M55 EVAC 01:10:30
284 126 Louise Russell F38   01:11:52
285 134 Sheena Runham F35 Riverside Runners 01:12:47
286 188 Karen Childerley F30 Riverside Runners 01:12:47
287 124 Gillian Holmes F51 Thorney RC 01:13:59
288 269 Kath Jepson F49 Ropsley RR 01:14:33
289 302 Robert Deller M59   01:15:32
290 220 Steve Hibben M56 Desford Striders 01:15:41
291 90 Bill Butcher M71 Hunts AC 01:16:28
292 304 Sue Hayward F47 Sleaford Striders 01:22:33
293 7 Gill Cooper F66 Grantham AC 01:23:51
294 267 John Spooner M67 RRC 01:27:44
295 55 David Blyth M85 Cambs & Colleridge 01:31:16
296 305 Pete Hayward M62 Sleaford Striders 01:37:38